O tym, jak bardzo uciążliwe mogą być zanieczyszczenia powietrza mogą przekonać się w szczególności osoby pracujące na co dzień w zakładach przetwórstwa meblowego, czy firmach spawalniczych. Znajdujące się w powietrzu pyły, zalegające wokół miejsc pracy trociny i szereg innych zanieczyszczeń w wyjątkowy sposób utrudniają pracę zatrudnionych w firmie osób. Jak więc poradzić sobie w przypadku występowania wymienionych niedogodności? Z pomocą przychodzą specjalistyczne odciągi przemysłowe.

Maszyny w zakładach spawalniczych

Jedne z zakładów produkcyjnych są w większej mierze narażone na powstawanie szkodliwych spalin i zanieczyszczeń, niż inne. Właśnie tak jest w przypadku zakładów spawalniczych, które w czasie pracy maszyn generują duże ilości dymu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Specjalne odciągi spawalnicze pozwalają ograniczyć ilość pyłu w powietrzu, jednocześnie umożliwiając swobodną pracę zatrudnionym osobom. Maszyny te mogą pracować jako odciągi stanowiskowe, pracujące bez przerwy lub jedynie doraźnie.

Co z uciążliwymi pyłami?

Wśród najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń powietrza w zakładach produkcyjnych wymienia się pyły powstające między innymi w obróbce drewna. Tartaki i zakłady meblarskie muszą w szczególny sposób podchodzić do usuwania ich z powietrza, ponieważ drobinki drzewa są szczególnie drażniące dla skóry, oczu, czy układu oddechowego. Specjalne odciągi pyłów oraz odciągi wiórów montowane są w przedsiębiorstwach tego typu, wyłapując zanieczyszczenia i transportując je do specjalnych zbiorników lub filtrów.