Projektowanie układu zakładu przemysłowego jest skomplikowanym procesem. Zwłaszcza, że obok przemyślanej konstrukcji pomieszczeń trzeba zadbać także o ich specjalistyczne wyposażenie. Do jednych z ważniejszych elementów w zakładach przemysłowych należą wentylatory, przydatne w czasie tworzenia instalacji przeciwpożarowych, czy odprowadzających zanieczyszczenia. Wiedza na temat ich poszczególnych właściwości pozwala wybrać urządzenie niezawodnie spisujące się w swojej roli i bezpieczne dla pracowników danego zakładu.

Co trzeba o nich wiedzieć?

Już w czasie montażu wentylatory przemysłowe powinny być dostosowane do funkcji, jakie będą one pełnić w danym zakładzie. W sklepie zajmującym się sprzedażą tych specjalistycznych urządzeń Mastervent wyróżnia się kilka rodzajów wentylatorów, różnicowanych ze względu na materiał, jaki transportują. Wentylatory przeciwwybuchowe dostosowane są do montażu w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia wybuchu, z kolei wentylatory chemoodporne przystosowane są do transportowania powietrza o dużej zawartości związków chemicznych.

Budowa ma znaczenie

Dlaczego istnieje tak wiele rodzajów wentylatorów i czy zwracanie uwagi na ich zastosowanie ma znaczenie? Bez wątpienia – tak! Wentylatory przemysłowe wykorzystywane są w specjalistycznych zakładach, a transportowane przez nie materiały mają większy lub mniejszy wpływ na zdrowie zatrudnionych tam osób. Nie podlega dyskusji, że wzmocnione wentylatory przeciwwybuchowe nie mogą być stosowane zamiennie do innych rodzajów urządzeń.